EMZJ6R3ARA102MHA0G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EMZJ6R3ARA102MHA0G |
Description | CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 80mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EMZJ6R3ARA102MHA0G Models |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 510 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 850 mA @ 100 kHz |
Capacitance | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.406" (10.30mm) |
Voltage - Rated 6.3 V | Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 80mOhm @ 100kHz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C |