EDH107M050A9PAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
Upgrade
KEMET
In Stock: 7.336
Parametric Equivalent
Direct
Rubycon
Rubycon
In Stock: 684
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDH107M050A9PAA
DigiKey Part Number
EDH107M050A9PAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDH107M050A9PAA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDH107M050A9PAA Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
320 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
400 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C