AFK107M63G24T-F
DigiKey Part Number
338-2146-2-ND - Tape & Reel (TR)
338-2146-1-ND - Cut Tape (CT)
338-2146-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK107M63G24T-F
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 350mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
400 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
350 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
350mOhm @ 100kHz
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.473" W (10.30mm x 12.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C