EXV107M050A9PAA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EXV107M050A9PAA |
Description | CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 340mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EXV107M050A9PAA Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 469 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 670 mA @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 340 mOhms |
Capacitance | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm) |
Voltage - Rated 50 V | Mounting Type |
ESR (Equivalent Series Resistance) 340mOhm @ 100kHz | Package / Case Radial, Can - SMD |
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C | Base Product Number |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C |