EDT107M050S9PAA
DigiKey Part Number
399-20517-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-20517-1-ND - Cut Tape (CT)
399-20517-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDT107M050S9PAA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EDT107M050S9PAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
257.143 mA @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C