C961U392MYWDBAWL20 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
3900 pF ±20% 400VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C961U392MYWDBAWL20
DigiKey Part Number
C961U392MYWDBAWL20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C961U392MYWDBAWL20
Description
CAP CER 3900PF 400VAC Y5U RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C961U392MYWDBAWL20 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)