C1812F105M5RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 261
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 191
KYOCERA AVX
In Stock: 263
TDK
In Stock: 482
KYOCERA AVX
Similar
1 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
FO-CAP 1812 (4532 Metric) x 1.90mm
C1812F105M5RACTU
DigiKey Part Number
399-C1812F105M5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1812F105M5RACTU
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1812F105M5RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Open Mode
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)