C1206L475K4PAC7800 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
KEMET
In Stock: 198.269
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 6.317
Datasheet
Upgrade
Similar
Direct
Murata Electronics
Direct
Johanson Dielectrics Inc.
KYOCERA AVX
4.7 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
C1206L475K4PAC7800
DigiKey Part Number
399-C1206L475K4PAC7800TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206L475K4PAC7800
Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206L475K4PAC7800 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)