C0805C154M5RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 3.023
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 6.051
Datasheet
TDK
TDK
In Stock: 387
Samsung Electro-Mechanics
KYOCERA AVX
Similar
Similar
Murata Electronics
Taiyo Yuden
0.15 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
cut-tape-render
C0805C154M5RACTU
DigiKey Part Number
399-C0805C154M5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C154M5RACTU
Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805C154M5RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)