C0402C102K3REC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 64.403
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 348.753
Datasheet
In Stock: 852
Walsin Technology Corporation
Würth Elektronik
1000 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0402C102K3REC
DigiKey Part Number
C0402C102K3REC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C102K3REC
Description
CAP CER 0402 1NF 25V X7R 10%
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402C102K3REC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)