M50-3031042
M50-3031042
Harwin’s Company Overview
M50-3031042
DigiKey Part Number
952-3580-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3031042
Description
CONN RCPT 10POS 0.05 GOLD PCB
Detailed Description
10 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
M50-3031042 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Insulation Height
0.173" (4.40mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.094" (2.40mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Style
Board to Board
Mated Stacking Heights
5.4mm, 6.08mm, 9.37mm
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A