M50-3030442
DigiKey Part Number
952-3576-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3030442
Description
CONN RCPT 4POS 0.05 GOLD PCB
Detailed Description
4 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
M50-3030442 Models
Insulation Height
0.173" (4.40mm)
Contact Length - Post
0.094" (2.40mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Board to Board
Mated Stacking Heights
5.4mm, 6.08mm, 9.37mm
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A