M50-3030542
M50-3030542
Harwin’s Company Overview
M50-3030542
DigiKey Part Number
952-3577-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3030542
Description
CONN RCPT 5POS 0.05 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
M50-3030542 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.173" (4.40mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.094" (2.40mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Mated Stacking Heights
5.4mm, 6.08mm, 9.37mm
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A