HPH1-A-10-UA
DigiKey Part Number
2057-HPH1-A-10-UA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPH1-A-10-UA
Description
CONN HEADER VERT 10POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HPH1-A-10-UA Models
Category
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.248" (6.30mm)
Series
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
250VAC
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
Flash
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.118" (3.00mm)