B72214S0301K532 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 19.411
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 2.055
Datasheet
Image for B72214S0301K532 is not available
B72214S0301K532
DigiKey Part Number
495-B72214S0301K532TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214S0301K532
Description
VARISTOR 470V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
470 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
76J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V