B72214S0301K691
DigiKey Part Number
495-B72214S0301K691CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B72214S0301K691TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214S0301K691
Description
VARISTOR 470V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
470 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
76J
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V