B72210S2301K503 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 17.935
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 955
470 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
B72210S2301K503
DigiKey Part Number
495-77593-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72210S2301K503
Description
VARISTOR 470V 3.5KA DISC 10MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
60J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
200 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V