B43508G2687M000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 495-75826-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B43508G2687M000 |
Description | CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP TH |
Customer Reference | |
Detailed Description | 680 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 170mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Mfr | Polarization Polar |
Series | Applications |
Packaging Bulk | Ripple Current @ Low Frequency 1.61 A @ 100 Hz |
Part Status Not For New Designs | Impedance 230 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.394" (10.00mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm) |
Voltage - Rated 250 V | Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 170mOhm @ 100Hz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - Snap-In |