TR1-2410TD500-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 917
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 17.066
Datasheet
In Stock: 0
Bourns Inc.
Bourns Inc.
500 mA 250 V 60 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
TR1-2410TD500-R
DigiKey Part Number
283-TR1-2410TD500-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-TR1-2410TD500-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-TR1-2410TD500-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR1-2410TD500-R
Description
FUSE BRD MT 500MA 250VAC 60VDC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Approval Agency
cURus
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.240" L x 0.107" W x 0.107" H (6.10mm x 2.72mm x 2.72mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.4025 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V