0452.500MRSN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
500 mA 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
0452.500MRSN
DigiKey Part Number
0452.500MRSN-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0452.500MRSN
Description
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC 2SMD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
0452.500MRSN Models
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Melting I²t
0.24
Approval Agency
CSA, UR
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.7 Ohms
Voltage Rating - AC
125 V