SMAJ43A-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 7.707
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 187.721
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Similar
Nexperia USA Inc.
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
Microchip Technology
69.4V Clamp 5.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
DO-214AC
SMAJ43A-13
DigiKey Part Number
SMAJ43ADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ43ADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ43A-13
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMAJ43A-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
Yes
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V