AVEZ336M25D16T-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
Nichicon
In Stock: 121
KEMET
KEMET
Chemi-Con
In Stock: 732
Chemi-Con
Nichicon
33 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
AVEZ336M25D16T-F
DigiKey Part Number
AVEZ336M25D16T-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVEZ336M25D16T-F
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ripple Current @ Low Frequency
136 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
170 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
850 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C