EEV336M025A9GAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Direct
Nichicon
In Stock: 41
Direct
Nichicon
Rubycon
Rubycon
In Stock: 89
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
33 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EEV336M025A9GAA
DigiKey Part Number
EEV336M025A9GAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV336M025A9GAA
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEV336M025A9GAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
168 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 100 kHz
Impedance
520 mOhms
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C