EXV336M035S9GAA
DigiKey Part Number
399-EXV336M035S9GAATR-ND - Tape & Reel (TR)
399-EXV336M035S9GAACT-ND - Cut Tape (CT)
399-EXV336M035S9GAADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXV336M035S9GAA
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Detailed Description
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 520mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EXV336M035S9GAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
168 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 100 kHz
Impedance
520 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
520mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C