381LR221M400H452 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 178
Rubycon
Rubycon
In Stock: 2
Image for 381LR221M400H452 is not available
381LR221M400H452
DigiKey Part Number
381LR221M400H452-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LR221M400H452
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 905mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
905mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C