381LQ121M400H022 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
Direct
Rubycon
Rubycon
Chemi-Con
In Stock: 120
Chemi-Con
In Stock: 199
120 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.52Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
381LQ121M400H022
DigiKey Part Number
338-3749-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LQ121M400H022
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
750 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.05 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.52Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C