167224K63A-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Datasheet
Upgrade
In Stock: 408
Upgrade
TDK
0.22 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
167224K63A-F
DigiKey Part Number
167224K63A-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
167224K63A-F
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 63VDC RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
167224K63A-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.413" L x 0.138" W (10.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
40V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
63V