158LMB200M2EF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 117
Parametric Equivalent
Rubycon
Parametric Equivalent
Rubycon
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
TDK
TDK
In Stock: 385
Nichicon
In Stock: 120
Nichicon
In Stock: 77
In Stock: 194
Chinsan (Elite)
1500 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 165.786mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
158LMB200M2EF
DigiKey Part Number
158LMB200M2EF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
158LMB200M2EF
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.08 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.528 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
165.786mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C