TV30C360JB-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Comchip Technology
In Stock: 5.837
Littelfuse Inc.
In Stock: 3.400
Littelfuse Inc.
In Stock: 500
Diodes Incorporated
58.1V Clamp 51.64A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
TV30C360JB-G
DigiKey Part Number
TV30C360JB-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV30C360JB-G
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV30C360JB-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.64A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V