SMCJ36CA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMCJ36CA |
Description | TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 58.1V Clamp 25.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SMCJ36CA Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25.8A |
Mfr | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Series | Power Line Protection Yes |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications General Purpose |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Type Zener | Mounting Type Surface Mount |
Bidirectional Channels 1 | Package / Case DO-214AB, SMC |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 40V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V |