EMZA350ARA4R7MD61G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 4.087
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
Parametric Equivalent
Rubycon
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 3
Panasonic Industry
Panasonic Industry
KEMET
KEMET
Nichicon
4.7 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EMZA350ARA4R7MD61G
DigiKey Part Number
565-EMZA350ARA4R7MD61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMZA350ARA4R7MD61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMZA350ARA4R7MD61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMZA350ARA4R7MD61G
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
31.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
90 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
2.9 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C