EMZA100ARA220MD61G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 5.636
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 7.536
Datasheet
Panasonic Industry
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 705
Similar
Nichicon
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 508
Parametric Equivalent
In Stock: 391
22 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EMZA100ARA220MD61G
DigiKey Part Number
565-EMZA100ARA220MD61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMZA100ARA220MD61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMZA100ARA220MD61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMZA100ARA220MD61G
Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
36 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
90 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
1.35 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
10 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C