ELXZ6R3ELL222MJ25S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 209
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Similar
In Stock: 179
Nichicon
Nichicon
In Stock: 395
In Stock: 25
In Stock: 26
In Stock: 143
Parametric Equivalent
2200 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
LXZ Series
ELXZ6R3ELL222MJ25S
DigiKey Part Number
565-1882-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ6R3ELL222MJ25S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXZ6R3ELL222MJ25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.08 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.44 A @ 100 kHz
Impedance
45 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C