ELXZ160ELL272MK30S
DigiKey Part Number
565-1938-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ160ELL272MK30S
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
2700 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELXZ160ELL272MK30S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.7325 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.31 A @ 100 kHz
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C