EKZH250EC3102MJ25S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 3.554
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 889
Datasheet
In Stock: 260
Direct
Rubycon
In Stock: 18.040
Direct
Rubycon
In Stock: 269
Nichicon
In Stock: 963
Würth Elektronik
In Stock: 131
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EKZH250EC3102MJ25S
DigiKey Part Number
EKZH250EC3102MJ25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZH250EC3102MJ25S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.35 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.25 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C