EKZH250ELL102MJ25S
DigiKey Part Number
565-3554-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZH250ELL102MJ25S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKZH250ELL102MJ25S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
1.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.25 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C