EKXL421ELL560MJ50S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1.990
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1.200
Rubycon
Datasheet
Rubycon
In Stock: 574
Datasheet
In Stock: 10
56 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EKXL421ELL560MJ50S
DigiKey Part Number
565-5046-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXL421ELL560MJ50S
Description
CAP ALUM 56UF 20% 420V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKXL421ELL560MJ50S Models
Ripple Current @ Low Frequency
520 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C