EKXN451ELL560MJ50S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 574
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 10
Datasheet
56 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EKXN451ELL560MJ50S
DigiKey Part Number
565-EKXN451ELL560MJ50S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXN451ELL560MJ50S
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKXN451ELL560MJ50S Models
Ripple Current @ Low Frequency
545 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.3625 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C