EKMW401VSN391MR30S
DigiKey Part Number
565-EKMW401VSN391MR30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMW401VSN391MR30S
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
390 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKMW401VSN391MR30S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.61 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.3023 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C