EKMG6R3ELL222MJ20S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 3.751
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 1.752
Datasheet
Upgrade
In Stock: 438
Similar
Direct
Rubycon
Direct
Panasonic Industry
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Nichicon
In Stock: 380
Rubycon
Panasonic Industry
In Stock: 455
In Stock: 43
In Stock: 283
2200 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKMG6R3ELL222MJ20S
DigiKey Part Number
565-1268-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG6R3ELL222MJ20S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMG6R3ELL222MJ20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
710 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
766.8 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C