EKMG161ELL220MJ20S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 713
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 8.936
Nichicon
In Stock: 848
Nichicon
In Stock: 800
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 10
In Stock: 3
Similar
22 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKMG161ELL220MJ20S
DigiKey Part Number
565-1376-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG161ELL220MJ20S
Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
120 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
216 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C