UVY2E220MPD
DigiKey Part Number
493-16194-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY2E220MPD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UVY2E220MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
120.75 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C