SMBJ58CA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Littelfuse Inc.
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Eaton - Electronics Division
Semtech Corporation
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
In Stock: 156
YAGEO
In Stock: 115
YAGEO
In Stock: 407
Microchip Technology
93.6V Clamp 6.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AB
SMBJ58CA
DigiKey Part Number
SMBJ58CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ58CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ58CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ58CA
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMBJ58CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V