SMBJ58CA
DigiKey Part Number
283-SMBJ58CATR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMBJ58CACT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMBJ58CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ58CA
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
93.6V Clamp 6.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.4A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V