CD214C-T58CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 12.909
Littelfuse Inc.
In Stock: 929
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 14.352
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
93.6V Clamp 16A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T58CALF
DigiKey Part Number
CD214C-T58CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T58CALF
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T58CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V