SDI65-12-U-P11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 1.365
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 130
ENG ELECTRIC CO., LTD
In Stock: 14
DComponents
Tri-Mag, LLC
In Stock: 124
Tri-Mag, LLC
In Stock: 83
12V 60 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
CUI IEC 62368-1 Adapters | Digi-Key Daily
SDI65-12-U-P11
DigiKey Part Number
SDI65-12-U-P11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDI65-12-U-P11
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SDI65-12-U-P11 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Manufacturer
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CB Scheme, CCC, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, RCM, UL
Current - Output (Max)
5A
Standard Number
C22.2 No. 60950-1; 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Power (Watts)
60 W