AMA90DR5-120075Y
DigiKey Part Number
5245-AMA90DR5-120075Y-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AMA90DR5-120075Y
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 90W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
aimtec
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 45°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
International
Cord Length
60.2" (1.50m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
6.38" L x 2.73" W x 1.33" H (162.0mm x 69.3mm x 33.8mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, FCC, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
7.5A
Weight
1.087 lb (493.00 g)
Power (Watts)
90 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
210mW (Max)