TAJS106M006RNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
In Stock: 596
Similar
Similar
Vishay Sprague
Vishay Sprague
KEMET
10 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1206 (3216 Metric) 4Ohm
TAJS106M006RNJ
DigiKey Part Number
TAJS106M006RNJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJS106M006RNJ
Description
CAP TANT 10UF 20% 6.3V 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJS106M006RNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
S
Voltage - Rated
6.3 V