929850-01-31-RA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
3M
In Stock: 0
Datasheet
31 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
929850-01-31-RA
DigiKey Part Number
929850E-01-31-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929850-01-31-RA
Description
CONN RCPT 31POS 0.1 GOLD PCB
Customer Reference
Detailed Description
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
1500V
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
929850-01-31-RA3M0929850E-01-31-NDkr.30.69000Parametric Equivalent
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.30.69000kr.30.69
10kr.27.85800kr.278.58
100kr.24.54470kr.2,454.47
500kr.20.86278kr.10,431.39
1.000kr.17.79473kr.17,794.73
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 1POS GOLD PCB
In-Stock: 4008
CONN RCPT 2POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 3POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 5POS 0.1 GOLD PCB