RV0805JR-071M5L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Bourns Inc.
In Stock: 13.031
Datasheet
Similar
Vishay Dale
Similar
Vishay Dale
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
1.5 MOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, High Voltage Thick Film
RV0805JR-071M5L
DigiKey Part Number
RV0805JR-071M5L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV0805JR-071M5L
Description
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RV0805JR-071M5L Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)